Bēgļu atspoguļošanas medijos kosmoss jeb atskats uz “Better News Media” Ziemas skolu

13:16 Unknown 0 RAKSTA

No 16. līdz 19. februārim viesmīlīgajā Igaunijas kūrortpilsētiņā Pērnavā norisinājās mediju ziemas skola, kas pulcēja aptuveni 40 jauniešus, žurnālistus, organizāciju pārstāvjus, kuriem rūp tas, kas notiek pasaules medijos un kā tur tiek atspoguļots bēgļu jautājums. Apmācībās piedalījās cilvēki no dažādām valstīm (Somija, Igaunija, Latvija, Lietuva) un atšķirīgām organizācijām („Mondo”, „Humana People to People”, “FEJS Latvija”, „Vikes”).
Darbs ritēja internacionālās grupās, kopīgi diskutējot un pārrunājot bēgļu problēmjautājumu. Kopā ar jauniešiem darbojās arī žurnālisti un citi jomas profesionāļi, piemēram, žurnālists no Kirgizstānas, kurš tagad dzīvo Somijā.

Lielu nodarbību daļu sastādīja sociālo kampaņu „būvēšanas” pamati, kuru laikā tika rādīti dažādi piemēri un visi tika aicināti izteikt savus iespaidus un komentārus par redzēto. Visu valstu dalībnieku galvenais uzdevums šajās četrās dienās bija uzzināt par bēgļu problēmām četrās projekta dalībvalstīs un nacionālajās grupās izplānot savai valstij atbilstošu sociālo kampaņu, kura jārealizē šī gada pavasarī.

Ziemas skola notika četras dienas un visi dalībnieki tika izmitināti viesnīcā, kur brīvajā laikā bija iespēja izmantot visas šī centra iespējas. Dienas bija saplānotas tā, lai pietiktu laika produktīvi darboties, kā arī pilnvērtīgi atpūsties un sagatavoties nākamajai nodarbību dienai. Dalībniekiem tika piedāvāti tādi laika pavadīšanas veidi kā ekskursija pa pilsētu, dokumentālās filmas seanss, galda spēles, kā arī SPA procedūras.

Noslēgumā pāris dalībnieku viedokļi:

Anete Baltiņa: „Varētu teikt, ka Ziemas skola deva tādas kā plus zīmītes manai nostājai un izpratnei par bēgļiem sabiedrības kontekstā. Protams, mums nav iespējams mainīt sabiedrības stereotipus par šo tēmu, bet katrs var sākt ar sevi un sev tuvākajiem. Lai gan daudziem šķiet, ka šis temats jau ir izsmelts, manuprāt, jo vairāk par to runā, jo vairāk cilvēkiem rodas izpratne.”

Krista Melisa Altāne: „Kaut arī ļoti novērtēju man dotās zināšanas dažādās jomās, nozīmīgākais, ko no šī projekta ieguvu, ir jauni draugi gan no Latvijas, gan citām valstīm. Ticu, ka man šie kontakti noderēs arī turpmāk. Dažu dienu laikā guvu lielu kaudzi pozitīvu emociju, iepazinu dažādas kultūras, kā arī vienkārši labi pavadīju laiku. Uzskatu, ka organizatori ir veikuši lielisku darbu, jo vienmēr tika padomāts par kvalitatīvu mācību vielu, laika plānošanu, labu ēdināšanu un izmitināšanu, kā arī neizpalika ekskursijas pa pilsētu. Ceru, ka arī nākamgad būs šāda Ziemas skola, un, ja būs, tad noteikti tai pieteikšos.”

“FEJS Latvija” projekta „Better News Media” ziemas skolā pārstāvēja Sarmīte Gaidule