Lai skaitļos nepazustu cilvēks - Ekonomikas seminārs žurnālistiem

12:43 FEJS 0 RAKSTA

Jau 11. septembrī Rīgas Ekonomikas augstskolas telpās notiks pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica organizētais ekonomikas seminārs žurnālistiem, kuras mērķis ir iepazīstināt Latvijas žurnālistus ar galvenajām datu bāzēm, kas apkopo būtiskus ekonomikas datus, kā arī caur piemēriem analizēt finanšu atskaites un to, kā veidot materiālu.


Dalība seminārā ir bezmaksas. Lai pieteiktos uz semināru, sūtiet e-pastu Evijai Klaišei uz evijak@gmail.com!

Semināra mērķis ir iepazīstināt Latvijas žurnālistus ar galvenajām datu bāzēm, kas apkopo būtiskus ekonomikas datus (CSP, Eurostat); dziļāk apskatīt konkrētu uzņēmumu finanšu atskaites (gada pārskati; uzņēmumu reģistru datu bāze ODIN); caur piemēriem analizēt kā būvēt materiālu - varoņu atlase, stāstījuma uzbūve un analīze. Seminārs domāts ne tikai drukātās preses, bet arī elektronisko mediju pārstāvjiem.Semināra plāns:

 607. telpa

9:15 - 11:00 Labie piemēri: kā ievilkt lasītāju, nezaudējot stāsta dziļumu. Konkrētu rakstu analīze. KĀ rakstīt par ekonomiskām un sociālām tēmām. Kā izvēlēties rakstu “varoņus”, veidot teksta uzbūvi un lietot vienkāršu valodu. Vada Kristīne Rizga (Sanfrancisko žurnāliste, kas rakstīja Re:Baltica „nabadzības” rakstu par vientuļo māmiņu Zani no Saldus) un Inga Spriņģe, Re:Baltica.

11:10 - 11:50 Populārāko ekonomikas terminu “vārdnīca”. Kas ir “Džini koeficients”, “ienākumi uz mājsaimniecību”, “nabadzības slieksnis”  u.c. biežāk izmantotie termini, kuros apmaldās žurnālisti. Vada Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) pārstāve Sanda Rieksta.

12:00 - 12:50 Kā meklēt informāciju Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzē. Kā atrast informāciju, atlasīt datus, tos eksportēt diagrammās. Vada Uldis Ainārs un Sanda Rieksta, CSP.

Kafijas pauze

511. telpa

13:30 - 14:20 Kā meklēt salīdzinošu informāciju Eiropas Savienības līmenī. Eurostat datu bāze. Vada Sanda Roze, CSP.

14:30 - 16:20 Kā gada pārskatos atrast informāciju, ko uzņēmumi nepasaka preses relīzēs. Latvijas lielākais ātro kredītu izsniedzējs A/S 4Finance ziņoja, ka tā peļņa pērn bija 12 miljoni latu. Uzņēmums nepateica, ka peļņa dubultojusies salīdzinājuma ar iepriekšējo gadu. Kā atrast šo informāciju, ko vēl slēpj gada pārskati, analizē Roberts Bernāns, darbojas binezesa konsultāciju un finanšu nozarēs.

16:30 - 17:00 Detalizēta informācija par uzņēmumiem – ODIN datu bāze. Cik cilvēku strādā uzņēmumā, kāda bija tā iepriekšējo gadu peļņa, kāda ir tā konkurētspēja ar līdzīga profila uzņēmumiem Skandināvijā un Austrumeiropā. Šādu informāciju piedāvā ODIN datu bāze, kurai Rīgas Ekonomikas augstskolas bibliotēkā ir pieeja bez maksas. Šajā sesijā apskatīsim A/S 4Finance informāciju plašākā mērogā. Vada Anete Pajuste, Rīgas Ekonomikas augstskola.