Diskusijā ar ārvalstu žurnālistiem noskaidrotas Latvijas kā mazas valsts priekšrocības žurnālista darbā

19:03 Unknown 0 RAKSTA


Pirmdien, 17. decembra vakarā norisinājās FEJS Latvija diskusija ar ārvalstu žurnālistiem. Tās laikā jaunie žurnālisti un citi interesenti noskaidroja starptautiskā žurnālista aroda īpatnībās un uzzināja diskusijas dalībnieku skatījumu uz Latviju no malas.

Atklājās, ka liela daļa šeit esošo ārvalstu žurnālistu prot krievu vai latviešu valodu. Dānijas žurnālists Ibs Alkens (Ib Alken) atzina, ka labs avots ir ziņu aģentūras LETA arhīvs, kas palīdz izprast notikumu vēsturi un kontekstu. Visi žurnālisti norādīja, ka Latvija ir ļoti pateicīga vieta žurnālista darbam, jo valsts amatpersonas ir viegli pieejamas.

Tika arī aktualizēta problēma, ka jaunie žurnālisti bieži vien ziņo līdz galam neizprotot lietas būtību, bet vadās pēc stereotipiem, ko radījuši mediji līdz šim. Piemēram, Center TV žurnālists no Krievijas Maksims Gusarovs atzina - Krievijā vidējais iedzīvotājs domā, ka Latvijā sit krievus un apkārt staigā nacisti. Līdz šim Krievijas mediji  ir izveidojuši divus datumus – 16. martu un 9. maiju, tāpēc viņš kopā ar operatoru devies uz vienu no 16. marta pasākumiem, kur piedalījās gan leģionāri, gan tie, kas parasti ir noskaņoti pret viņiem. Runājot ar cilvēkiem no abām pusēm M. Gusarovs secināja, ka gan vieni, gan otri ir noguruši no mūžīgās pretnostatīšanas.

Savukārt G. Pičs norādīja, ka šobrīd viens no tematiem, ko viņš plāno apskatīt tuvākajā laikā ir Latvijas migrācijas problēma, jo aizceļojošo iedzīvotāju skaits pret Latvijā palikušajiem veido samērā lielu daļu, kas kļūst par ziņas vērtu tēmu. Ja Latvijas pamatiedzīvotāju skaits būtu lielāks, aizceļojošo apjoms liktos mazāks, un ziņa neliktos tik būtiska. Viņam piekrita arī britu žurnālists Maikls Koliers (Michael Collier).

Pasākuma mērķis bija iepazīt tuvāk cilvēkus, kuri ik dienu veido Latvijas ārējo tēlu, atspoguļojot notikumus caur savu pieredzes un ārvalstu medija redakcionālās politikas prizmu. Taču aicinātie žurnālisti atklāja, ka neuztraucas par Latvijas tēlu, bet veic savu darbu, uz notikumiem raugoties objektīvi.

Diskusijā piedalījās britu žurnālists Maiks Koliers, amerikāņu žurnālists Gerijs Pičs, krievu TV žurnālists Maksims Gusarovs, franču žurnālists Antonī Žakobs un dāņu žurnālists Ibs Alkens.

Pasākums tika aizadīts Ziemassvētku noskaņās, malkojot karstos dzērienus, cienājoties ar mandarīniem un piparkūkām, bet neaizmirstot par diskusijas galveno mērķi- savstarpēji dalīties pieredzē.

Diskusijas norisi finansiāli atbalstīja Sorosa fonds Latvija. Fotogrāfijas no pasākuma pieejamas FEJS Latvija Facebook lapā.