Pasauli jau redz no tās vietas, kur stāvi, jeb ko jaunajam žunālistam sniedz ERASMUS?

10:28 FEJS 0 RAKSTA


Kristīne Geida, RSU 1. kursa žurnālistikas studente

Avots: beptisttwentyone.com
Dzīvē ir tā iekārtots, ka vienmēr gribas to, ko nevar dabūt. Un ir pilnīgi vienalga, vai tā ir mīlestība, jaunākais Ferrari vai augstpapēžu kurpes. Mēs nespējam novērtēt to, kas mums jau pieder. Tāpat arī, bieži vien, patiesi iemīlam savu dzimteni tikai tad, kad mums tādu vai citādu iemeslu dēļ tā tiek uz laiku atņemta. Vai dzimtenes atkalredzēšanas sajūtas ir viens no iemesliem, kāpēc piedalīties Erasmus programmā, es nezinu, bet to, vai ir vērts šo iespēju izmantot, man palīdzēja saprast vairāki tās dalībnieki.Kas tad īsti ir Erasmus?
Erasmus ir studentu apmaiņas programma, kas nosaukta filozofa, teologa un humānista Roterdamas Erasma vārdā. Tā tika uzsākta 1987. gadā, pirmajā gadā piedalījās tik vien kā 3244 studenti. Pa šo laiku dalībnieku skaits ir krietni audzis, un pagājušogad šī programma nosvinēja savu 25. dzimšanas dienu. Tā ir unikāla iespēja, ne tikai apgūt akadēmisku teoriju savā jomā, bet arī iepazīt dažādas kultūras. Paskatīties uz pasauli no cita skatu punkta. Erasmus ir uzdrošināšanās spert soli pretim nezināmajam, atstāt uz laiku visu, kas dārgs, lai iegūtu to, ko neviens nespēs atņemt – pieredzi. Lai arī šī iespēja noder ikvienam jaunietim, tomēr tiem, kas savu nākotni vēlas saistīt ar mediju jomu, šī pieredze ir kā tāds milzīgs bonusa punkts, kāpjot pa karjeras kāpnēm.
Atskatoties pašai uz savu dzīvi, es zinu, ka izkāpšana no komforta zonas vienmēr ir nesusi daudz laba manā dzīvē. Tad nu Erasmus programma aicina izkāpt no savas siltās migas, kur apkārt viss ir pierasts un pazīstams, kur draugi mīl tevi par to, ka vienkārši esi, un ceļš līdz universitātei zināms jau no galvas. Taču pretī ir iespēja saņemt ko daudz dārgāku - iespēju paskatīties uz savu dzīvi no malas, nomest ikdienas brilles un ieraudzīt ko jaunu – cilvēkus, pasauli, kultūru un daudz ko citu.

Kādi ir tie galvenie ieguvumi, studējot ārzemēs?
Atbildi uz šo un daudziem citiem jautājumiem devos meklēt pie tiem, kas Erasmus pieredzi jau ir izbaudījuši uz savs ādas. Spēja komunicēt ar visdažādākajiem cilvēkiem, prasme atrisināt pārpratumus, jauna pieredze it visā, multikulturāla vide un lieliskas atmiņas visai dzīvei - esot lielākie ieguvumi. Taču Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studente Daira, kas gadu pavadīja Spānijā, Barselonā, Universitat Pompeu Febra, kur apguva audiovizuālo komunikāciju, min arī daudz ko citu: „Tas bija interesanti, noderīgi un pamācoši. Ieguvu daudz atziņu par dzīvi, saskarsmi, cilvēkiem, kultūrām un iemācījos daudz ko noderīgu savai profesijai. Protams, neiztrūka arī daudz pārpratumu, taču ar visu veiksmīgi tiku galā. Viss ir labs, kas labi beidzas. Viennozīmīgi, viens no labākajiem laika posmiem manā dzīvē, līdz šim.” Rīgas Stradiņa universitātes studente Baiba, kas pieredzi ieguva Nīderlandē, Māstrihtā, Hoogeschool Zuyd, kur studēja Eiropas studiju fakultātē, kopumā studiju periodu ārvalsts augstskolā vērtē kā ļoti vērtīgu laiku gan no akadēmiskā, gan sociālā, gan valodas viedokļa. Studente uzsver: „Tā ir neatņemama pieredze ikvienam, padzīvot citā kultūrā un vidē, smelties kaut ko jaunu, lai pēc tam to nestu atpakaļ. Izdzīvot patstāvīgu savas dzīves periodu. Dzīvot SEV!”

Nedomā, ka ”atšķirīgs ir sinonīms vārdam ”slikts
Meitenes atklāj arī vairākas mācību procesa atšķirības no Latvijas augstskolām. „Mācību metodes bija radikāli atšķirīgas no Latvijas prakses. Visi rakstiskie darbi (ja neskaita kādu individuālu eseju, kas jāraksta ļoti reti) bija veicami grupās pa 4-6 studentiem,” klāsta Baiba. Savukārt Kristīne, kas studē Rīgas Stradiņa universitātē un Erasmus ietvaros pabija Bulgārijā, American University in Bulgaria, kur studēja žurnālistiku un masu komunikācijas, savu viedokli izskaidro visos sīkumos: „Manis izvēlētajā augstskolā ir daudz brīvāka vide. Pasniedzēji nebaidās pajokot un izturas pret studentiem, kā pret vienlīdzīgām būtnēm. Bieži vien students zinās visu par pasniedzēja privāto dzīvi, jo tiek izmanti piemēri no dzīves pieredzes. Augstskola piedāvā arī attīstīt praktiskās iemaņas - īpaši svarīgi tas ir multimediju, žurnālistikas studentiem. Tiek izsniegtas spoguļkameras, profesionālās videokameras, neliela izmēra kameras, diktofoni un mikrofoni. Multimediju studentiem ir jāveido savi blogi, kuros jāiekļauj visi iespējamie mediji. Studenti arī veido reālas ziņas - dodas ielās, intervē. Tiek organizēti dažādi pasākumi, kas pilnveido studenta pašapziņu un prasmes; uz lekcijām tiek aicināti pasaulē pazīstami žurnālisti, dokumentālo filmu autori.”

Padomi ir vienīgā prece, kuras piedāvājums vienmēr pārsniedz pieprasījumu
Domājot par praktiskākām lietām, jautāju: „Kas tad būtu jāņem vērā tiem studentiem, kam Erasmus pieredze vēl tikai priekšā?” „Ir jāsagatavojas arī tam, ka, iespējams, grāmatām nāksies iztērēt krietnu naudas summu. Arī trauki nekaitēs (pietiks ar šķīvi/bļodu, krūzi un ēdampiederumiem). Kā arī visnotaļ svarīgs ietikums - neēst kādu laiku pirms ierašanās Roltonus :), ” atbild Kristīne. Arī Rīgas Stradiņa universitātes studentes Ieva, kas tāpat kā viņas kolēģe vienu semestri pavadīja Bulgārijā - American University in Bulgaria, atbild līdzīgi: „Ieteiktu sazināties ar tur esošajiem studentiem vai latviešu studentiem, kas tur bijuši, jo bieži vien detaļas ir svarīgas, piemēram, mācību grāmatas ir jāpērk vai jāīrē, un cenas ir diezgan augstas. Tāpat es noteikti ieteiktu piedalīties ārpusskolas pasākumos, kuri ir ļoti daudz. Tā ir iespēja iepazīties ar fantastiskiem cilvēkiem un izmēģināt ko jaunu. Ieteiktu arī izmantot lētās cenas un ceļot.

Viss pateikts trīs vārdos
Kad aicinu žurnālistes noraksturot savu ārzemēs pavadīto laiku dažos vārdos, telpu piepilda milzīgs pozitīvisma virpulis.
Kristīne: „Labākais laiks mūžā ;)”
Krista: „Kolosāli neaizmirstams piedzīvojums!”
Baiba: „Brīvība. Pieredze. Pavasaris. Prieks par visu jauno.”
Daira: „Siltums - kontakti, komunikācija - izaicinājums, piedzīvojums.”
Ieva: „Īstā studentu dzīve!”
Līga: „Studijas, saule, jūra.”

Es melotu, ja teiktu, ka Erasmus nav viena no lietām, ko patiesi vēlos izbaudīt uz savas ādas, un, domājot par savu nākotni, manī iezogas patīkams satraukums, gaidīšanas sajūta. Arī jautājums, vai ir vērts mēģināt, šoreiz šķiet pavisam lieks.

Kristīne Geida
kristine@fejs.lv